Leczenie chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc to przede wszystkim leczenie wziewne, tlenoterapia i rehabilitacja. Istnieją jednak takie sytuacje, w których można rozważyć leczenie operacyjne. Co to są za operacje? Czemu służą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule zatytułowanym – leczenie chirurgiczne.
Czy każdy może skorzystać z leczenia chirurgicznego POChP?
Na początku trzeba zaznaczyć, że kwalifikacja pacjenta z POChP do operacji wymaga bardzo starannej i szczegółowej oceny jego stanu zdrowia. Ocenić należy aktualne leczenie pacjenta i jego skuteczność, występowanie objawów, i stopień ograniczenia w wykonywaniu codziennych czynności życiowych. Należy pamiętać, że nie każdy kwalifikuje się do leczenie chirurgicznego, ponieważ nie każdemu przyniesie ono korzyść.
Operacje mające na celu leczenie POChP
Leczenie chirurgiczne stosuje się w przypadku ciężkiego POChP i nieskuteczności innych metod leczenia. Istnieje kilka rodzajów operacji, które mogą pomóc chorym na POChP. Każda z nich ma na celu usprawnienie oddychania u pacjentów. Poniżej znajdziecie opis najważniejszych metod operacyjnego leczenia POChP.
Mniej znaczy efektywniej?
Operacja zmniejszania objętości płuc (OZOP), z ang. LVRS – lung volume reduction surgery. Zabieg ten – paradoksalnie – poprawia czynność płuc, ponieważ usuwane zostają te części płuca, które zostały zniszczone przez rozedmę i nie uczestniczą efektywnie w wymianie gazowej, uciskają pozostały miąższ płuc i pogarszają jego czynność. Dzięki temu reszta płuc może pracować sprawniej.
inny rodzaj zabiegu polega na umieszczeniu w oskrzelach, na końcu których znajdują się pęcherze rozedmowe, zastawek lub sprężyn. Jest to wykonywane podczas bronchoskopii lub metodą termoablacji parą wodną. W konsekwencji powoduje zmniejszenie wielkości pęcherzy rozedmowych.
Bullektomia, czyli usunięcie pęcherza rozedmowego
Bullektomia jest to rodzaj operacji, która polega na usunięciu pęcherza rozedmowego. Chorzy na POChP z dusznością, którzy mają pojedynczy, duży pęcherz rozedmowy widoczny w obrazie tomografii komputerowej i niskie wartości spirometryczne, mogą być kwalifikowani do takiego zabiegu.
Przeszczepienie płuc
U niektórych chorych czynność płuc jest tak znacznie upośledzona, że utrzymuje się duszność pomimo maksymalnie intensywnego leczenia wziewnego, i wykonywanie codziennych czynności jest wyraźnie utrudnione. Tym pacjentom korzyści może przynieść tylko przeszczepienie płuc.
Podsumowanie
Osoby chorujące na POChP doświadczają wielu skutków choroby, które negatywnie wpływają na ich tryb życia oraz samopoczucie. Istnieją takie sytuacje, w których leczenie chirurgiczne może okazać się dla nich pomocne. Zawsze jednak pierwszym krokiem w leczeniu jest stała opieka lekarza, zerwanie z nałogiem palenia oraz regularne przyjmowanie leków.
Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Krystyna Komnata – pulmonolog, internista
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz budować z nami swoją wiedzę o zdrowiu płuc – zapraszamy na regularny, codwutygodniowy newsletter „Życia bez duszności”.