Wie o niej tylko co czwarta osoba, która ją ma… a dzięki leczeniu można łagodzić jej objawy i poprawiać jakość życia! Czym jest POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc? Dowiedz się, jak możesz pomóc sobie albo komuś z twojego otoczenia.
Występuje w Polsce tylko 2 razy rzadziej niż powszechnie znana astma. Choruje na nią 2 miliony Polaków, z czego tylko około co czwarty o tym wie. Jest 3. najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, częstszą niż rak płuc, a WHO przewiduje dalszy wzrost śmiertelności z jej powodu. Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Częściej nazywana po prostu POChP. Na czym polega? Po czym ją poznać, a jak leczyć? No i przede wszystkim, jak jej uniknąć?
Czym jest POChP i skąd się bierze?
POChP to przewlekła, postępująca choroba płuc, charakteryzująca się ograniczeniem przepływu powietrza i niszczeniem miąższu tkanki płucnej, doprowadzając do wystąpienia rozedmy i/lub przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Występuje kilka czynników, które mogą chorobę wywołać lub zaostrzyć. Choroba zwykle wywołana jest przez czynne palenie tytoniu, jednak znaczenie ma również palenie bierne, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, narażenia zawodowe.
Objawy – czyli po czym poznać, że to POChP?
Przede wszystkim, POChP jest chorobą, która występuje głównie po 40 roku życia. Jak sama nazwa wskazuje, objawy są przewlekłe, czyli utrzymują się długo (co najmniej 3 miesiące) lub często nawracają. Cechą chorób przewlekłych jest też początkowe małe nasilenie objawów.
Objawy POChP wynikają ze zwężenia dróg oddechowych oraz nadmiernej ilości wydzieliny. Osoba chora może zaobserwować:
- przewlekły kaszel występujący głównie rano,
- duszność występującą początkowo przy wysiłku, który wcześniej nie stanowił problemu (np. wejście po schodach, chodzenie pod górkę), a w zaawansowanym stadium choroby również w spoczynku,
- przewlekłe utrudnione odkrztuszanie plwociny.
Konsekwencje POChP oraz jak jej zapobiegać i ją leczyć
Chociaż POChP jest chorobą płuc, to niestety prowadzi do istotnych konsekwencji ogólnoustrojowych: utraty łaknienia, chudnięcia, zaników mięśni, osteoporozy, depresji, chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego najważniejsze jest zdiagnozowanie choroby jak najwcześniej i zapobieganie jej dalszym, coraz poważniejszym konsekwencjom.
A jeżeli chcemy świadomie jej uniknąć – nie zaczynajmy regularnie palić tytoniu.
Aby uniknąć POChP, przede wszystkim konieczne jest rzucenie palenia i unikanie wdychania zanieczyszczeń.
Choć POChP jest chorobą nieuleczalną, to jednak dzięki wprowadzeniu leczenia można poprawić jakość życia i zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.
W leczeniu POChP należy zwrócić kilka aspektów. Stosuje się leki wziewne, rehabilitację oddechową oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Aby uniknąć zaostrzeń – wykonuje się szczepienia profilaktyczne. W zaawansowanych stadiach choroby potrzebna jest tlenoterapia i wspomaganie wentylacji.
Ktoś bliski ma objawy POChP?
Znasz osoby, których objawy mogłyby wskazywać na POChP? Może zastanawiają się, co mogą oznaczać ich duszności? Podstawą jest konsultacja z pulmonologiem, więc warto takiej osobie zasugerować umówienie się z lekarzem. Dodatkowo można też zachęcić do pogłębienia wiedzy, na przykład poprzez dołączenie do newslettera Życia bez duszności – wystarczy przesłać link do naszej strony głównej. Dzielimy się regularnie wskazówkami, jak wspomóc się w chorobie. Dzięki Tobie ktoś dowie się o POChP i jeśli go dotyczy, to może wprowadzić skuteczne leczenie, a nawet przedłużyć życie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o radzeniu sobie z POChP – pobierz dokument „10 kroków do lepszego życia z POChP”, przygotowany przez naszych specjalistów.
Wpis powstał we współpracy z lekarzem pulmonologiem, dr n. med. Krystyną Komnatą.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz budować z nami swoją wiedzę o zdrowiu płuc
– zapraszamy na nasz regularny, codwutygodniowy newsletter.