Doświadczając chorób płuc nie należy pomijać aktywności fizycznej. Ruch to zdrowie! Jednak nie zawsze siłownia czy biegi są dla nas. A czasem nie wiemy jeszcze, jakie ćwiczenia będą bezpieczne. Można jednak dostarczać sobie ruchu bez standardowych ćwiczeń. Z pomocą przychodzi aktywność spontaniczna.
Chcesz się zacząć ruszać, ale nie masz motywacji lub nie wiesz jak? Mamy dziś dla Ciebie kilka pomysłów na spontaniczny ruch – bez siłowni i specjalnych przygotowań.
Aktywność spontaniczna
Gdy wracamy po przerwie do aktywności fizycznej lub dopiero zaczynamy przygodę z treningami, powinniśmy skupić się nie na długich, ciężkich treningach – ale na dużo prostszej formie ruchu. Do takiej należy właśnie aktywność spontaniczna, związana z naszymi codziennymi działaniami.
Na czym ona polega? Chodzi o to, by wykorzystać te formy ruchu, które i tak już znamy i występują w naszej codzienności. Spacerowanie, chodzenie po schodach, aktywności domowe. Czasem wystarczy nieco zmienić nasze nawyki – i gotowe! Wprowadzając krok po kroku kolejne elementy do naszej codzienności – niepostrzeżenie zaczniemy „ćwiczyć bez ćwiczeń”.
Pomysły na aktywność spontaniczną!
Możliwości ruszania się bez dodatkowych ćwiczeń i godzin na siłowni jest bardzo dużo. Poniżej zamieściliśmy kilka przykładów, lecz lista jest oczywiście otwarta! Możemy na ich podstawie wprowadzić do swojej codzienności własne pomysły na ruch spontaniczny, dostosowane do naszego trybu życia.
Lista inspiracji, co można zrobić, by “ćwiczyć bez ćwiczeń”:
- Jadąc komunikacją zbiorową wysiądźmy z pojazdu kilka przystanków wcześniej, a dalszy odcinek trasy pokonajmy pieszo.
- Korzystajmy ze schodów częściej niż z windy podczas pokonywania kolejnych pięter.
- Gdy to możliwe, zostawmy samochód w domu.
- Skorzystajmy z miejsca parkingowego ulokowanego dalej od naszego punktu docelowego.
- Porządki w domu! Umyjmy okna, przetrzyjmy kurze, zmyjmy podłogę, pozamiatajmy – nie korzystając z elektrycznych udogodnień.
- Zróbmy zakupy w pobliskim sklepie i ugotujmy obiad.
- Załóżmy mały ogródek, choćby w doniczce.
- Odnówmy mebel przy pomocy ręcznych narzędzi.
- Pobawmy się z dziećmi w proste zabawy ruchowe.
- Uporządkujmy szafę, piwnicę, składzik, garaż, ogród, czy inną przestrzeń.
- Popytajmy znajomych lub rodziny, czy nie mają do zrobienia czegoś, w czym moglibyśmy im pomóc.
Warto pamiętać, że nie trzeba robić wszystkiego na raz! Zadania można dzielić na etapy. Można też zrezygnować tylko z części ułatwień. Tak jak trening, formy pozatreningowe również można, a nawet należy, indywidualnie dostosować do swoich możliwości.
Podsumowanie
Pamiętajmy – ruch to zdrowie! I jest konieczny także, gdy doświadcza się astmy, POChP, czy innych chorób płuc. Ruch to nie tylko bieganie czy długie, wyciskające siódme poty treningi. Aktywność spontaniczna też się liczy. 🙂 Warto pamiętać, że lepszy jest zrealizowany 20-minutowy spacer niż opuszczone półtoragodzinne biegi przełajowe.
Jeśli natomiast aktywność spontaniczna to już dla Ciebie za mało i chcesz wprowadzić treningi – zrób to z głową! Jak?
Wpis powstał we współpracy z fizjoterapeutą i dietetykiem, Pawłem Janusem.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz budować z nami swoją wiedzę o zdrowiu płuc
– zapraszamy na nasz regularny, codwutygodniowy newsletter.
JAK SIĘ ZAPISAĆ
_________________________________________________________________________________
Zdjęcie wykorzystane w artykule: https://www.freepik.com/photos/city City photo created by ArthurHidden – www.freepik.com